środa, 2 lipca 2014

Recenzja: "Zapomniany holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939-1944"

"Zapomniany holokaust"
(fot. źródło własne)
Prof. Richard C. Lukas dzięki kontrowersyjnej publikacji wywarł niebagatelny wpływ na literaturę Holokaustu. W 1986 roku za oceanem ukazała się książka napisana przez Amerykanina polskiego pochodzenia pt. "Zapomniany holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939-1944" (tyt. oryg. "The Forgotten Holocaust: The Poles Under German Occupation, 1939-1944").
Bestsellerową pozycję wpływowe środowiska żydowskie uznały za heretycką, gdyż krzywdy poniesione przez naród polski z rąk Nazistów w okresie II Wojny Światowej zrównała ona ze szkodami, które dotknęły Żydów. Lukas wykorzystał termin "Holokaust" (Żydzi uważają, iż jest on zarezerwowany wyłącznie dla ich nacji) w odniesieniu do Polaków - Holokaust Polaków - rozmowa z prof. Richardem Lukasem.

"Zapomniany holokaust" przedstawia realia życia Polaków na terytorium Generalnego Gubernatorstwa oraz ziem anektowanych do III Rzeszy Niemieckiej. Nasi rodacy byli szykanowani w zakresie kulturowym i religijnym, a także wyzyskiwani na płaszczyźnie ekonomicznej. Lektura ukazuje kulisy funkcjonowania procesu eksterminacji, który według niemieckiego planu miał przyczynić się do wyniszczenia narodu polskiego - życie straciło ponad 6 milionów Polaków.
Autor nie skupia się wyłącznie na tytułowym aspekcie. Lukas porusza szersze horyzonty. Owa koncepcja stanowi zaletę publikacji. Czytelnik brnąc przez kolejne rozdziały zapoznaje się z faktami nawiązującymi do powstania i funkcjonowania Rządu RP na uchodźstwie oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Moją uwagę przykuły fragmenty opisujące stosunki polsko-żydowskie (np. stanowisko względem Żydów w uformowanej na terytorium ZSRS Armii Władysława Andersa), Powstanie w Getcie Warszawskim i Powstanie Warszawskie.

W Polsce dzieło Richarda C. Lukasa zostało wydane nakładem Domu Wydawniczego Rebis - z przedmową Normana Daviesa. Warto zwrócić uwagę, iż książka zawiera obszerne przypisy, które objaśniają zagadnienia zawarte w tekście. Ponadto odbiorca otrzymał dostęp do spisu bibliograficznego oraz indeksu pojęć. Te istotne szczegóły sprawiają, iż pozycję literacką przygotowano w kontekście technicznym, a czytelnik bez trudu odnajdzie interesujące go informacje. 
Książka zawiera fundamentalne dodatki nawiązujące m.in. do konspiracyjnej działalności Żegoty i przedstawiające listę Polaków, którzy ponieśli śmierć za niesienie pomocy Żydom. Polska stanowi kraj z największą liczbą obywateli odznaczonych przez Yad Vashem medalami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Warto wspomnieć, że na dobrej jakości papierze widnieje kilkanaście zdjęć obrazujących realia panujące w okupowanej Polsce - np. egzekucja więźniów Pawiaka, wywożenie do przymusowych robót, Judenjagd (polowanie na Żydów).

Richard C. Lukas stworzył wyjątkową pracę naukową będącą pozycją obowiązkową dla każdego Polaka zainteresowanego historią ojczyzny. "Zapomniany holokaust" broni dobrego imienia RP przed stronniczymi zarzutami ze strony Żydów mieszkających w USA. Lukas wykazał, iż Polacy nie są antysemitami i podczas II Wojny Światowej udzielali Żydom pomocy w miarę dostępnych wówczas możliwości. Żydowski punkt widzenia jest zdecydowanie niesprawiedliwy. Dlaczego? O tym czytelnik dowie się z lektury "Zapomnianego holokaustu". Polecam, gdyż jest to książka warta uwagi. Obala niebezpieczny dla nas kłam, który rozprzestrzenia się w świecie zachodnim - stawianie Polaków w kontekście zbrodni dokonanych na Żydach niemalże na równi z Niemcami.

            Tabela 1. Metryka książki
Tytuł:
Zapomniany holokaust. Polacy pod okupacją niemiecką 1939-1944
Autor:
Richard C. Lukas
Wydawnictwo:
Dom Wydawniczy Rebis
Wydanie:
II poprawione, uzupełnione i rozszerzone (dodruk)
Rok:
2013
Miejsce:
Poznań
ISBN:
978-83-7510-832-3
Liczba stron:
474
Format:
150x225
Oprawa:
twarda z obwolutą
Cena:
47,90 zł

Podsumowanie

Plusy:
- kompleksowe objaśnienie tematyki nawiązującej do życia Polaków pod okupacją niemiecką;
- poruszenie wątku prześladowań Polaków w kontekście zbrodni popełnionych na Żydach;
- wykorzystanie korespondencji Polskiego Państwa Podziemnego;
- wysoka merytoryka;
- wartościowe przypisy;
- ciekawe dodatki;
- porządnie wydana książka dostępna w przystępnej cenie.

Minusy:
- drobne błędy (np. przypisanie Bronisławowi Kaminskiemu imienia Mieczysław).

Ocena:
- 4/5.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz